
Свята первомучениця рівноапостольна Фекла, народилася в місті Іконії. Вона була дочкою знатних і багатих батьків і відрізнялася незвичайною красою. У 18 років її заручили зі знатним юнаком. Почувши проповідь святого апостола Павла про Спасителя, свята Фекла всім серцем полюбила Господа Ісуса Христа і твердо вирішила не вступати в шлюб і присвятити своє життя Євангельській проповіді.

Мати святої Фекли обурилась наміру дочки і примушувала її вийти заміж за зарученого їй нареченого. Обручник святої Фекли поскаржився правителю міста на апостола Павла, звинувачуючи його в тому, що він відвернув від нього наречену. Правитель уклав святого апостола в темницю.

Свята Фекла вночі таємно втекла з дому, підкупила тюремних вартових, віддавши їм всі свої золоті прикраси, і проникла до в'язня в темницю. Три дні вона сиділа біля ніг апостола, слухаючи його батьківські повчання. Зникнення Фекли виявилося, і всюди були розіслані слуги на пошуки зниклої. Нарешті її знайшли у в'язниці і насильно привели додому.

Мученики Євстафій і Фекла
Суд засудив апостола Павла до вигнання з міста. Святу Феклу знову довго переконували погодитися на шлюб, але вона не змінила свого рішення. Ні сльози матері, ні гнів її, ні погрози правителя не змогли відлучити святу Феклу від любові до Небесного Нареченого – Господа Ісуса Христа. Її мати в нестямі зажадала від судді смертного вироку для непокірної доньки, і свята Фекла була засуджена до спалення. Свята мучениця безтрепетно зійшла на вогнище і перехрестилася. У цей момент їй з'явився Спаситель, благословляючи на майбутній подвиг, і невимовна радість наповнила її святу душу. Високо здійнялося полум'я багаття, ореолом оточило мученицю і не торкнулося її. Вдарив грім, і сильна злива з градом погасила багаття. Мучителі в страху розбіглися.

Свята Фекла, збережена Господом, покинула місто і за допомогою одного юнака-християнина відшукала апостола Павла. Святий апостол і його супутники, серед яких був і святий апостол Варнава, ховалися в печері неподалік від міста, ретельно молячись, щоб Господь зміцнив святу Феклу в стражданнях. Разом з ними святая Фекла пройшла з проповіддю Євангелія до Антіохії. У цьому місті вона зазнала переслідувань від якогось сановника Олександра, який був полонений її красою. Свята Фекла відкинула його пропозицію вступити в шлюб і як християнка була засуджена на смерть.

Двічі на неї випускали голодних звірів, але вони не чіпали святу діву, покірно лягали біля її ніг і лизали їх. З усіх тортур свята мучениця Промислом Божим зберігалася неушкодженою. Нарешті, її прив'язали до двох бикам і стали гнати їх в різні боки розпеченими прутами, але міцні мотузки розірвалися, як павутина, і бики розбіглися, а свята Фекла залишилася неушкодженою. Народ заволав: "Великий Бог християнський!" Сам правитель злякався, зрозумівши нарешті, що святу мученицю зберігає Всесильний Бог, Якому вона служить. Він повелів відпустити Феклу, рабу Божу, на свободу. З благословення апостола Павла, свята Фекла поселилася в пустельних околицях Селевкії Ісаврийської і прожила там довгі роки, невпинно проповідуючи Слово Боже, зціляючи хворих молитвою. Багатьох язичників свята Фекла навернула до Христа; Церква гідно іменує її рівноапостольною. Навіть язичницького жерця, що зробили замах на її чистоту, вона, покаравши за зухвалість, призвела до святого Хрещення. Не раз ворог роду людського намагався погубити святу Феклу через засліплених гріхом людей, але сила Божа завжди зберігала вірну рабу Христову.

Коли свята Фекла була вже 90-річною старицею, на неї ополчилися язичницькі волхви за те, що вона безкорисливо лікувала хворих. Вони не могли збагнути, що свята лікує хвороби силою благодаті Христової, і вважали, що їй особливо опікується богиня-діва Артеміда. Із заздрості до святої Феклі вони підіслали до неї найманців, щоб осквернити святу. Коли переслідувачі були вже зовсім близько, свята Фекла заголосила про допомогу до Христа Спасителя, і розступилася гора, і сховала святу діву, наречену Христову. Так святая Фекла віддала душу Господу.
Свята Церква прославляє "первостраждальну" Феклу як "жінок славу, наставницю страждальців, ту, яка відкрила всім шлях мук". Здавна їй присвячувалося багато храмів, один з яких був побудований в Царгороді святим рівноапостольним Костянтином (пам'ять 21 травня). Ім'я святої первомучениці рівноапостольної Фекли, молітвениці за всіх, хто подвизаються, поминається при постригу жінок в чернецтво.
|