
Преподобний Трифон, архімандрит Вятський, народився від благочестивих батьків, що жили в Архангельській губернії. Коли батьки захотіли одружити Трифона, то він, з юних років відчуваючи покликання до чернечого життя, таємно пішов з дому в місто Устюг, де оселився у парафіяльного священика, весь час перебуваючи в суворому пості й молитві. Потім він жив у містечку Орлеці біля церкви, переносячи холод і голод, а звідти перейшов в Пискорську обитель на річці Камі. Тут преподобний Трифон долучився до чернечого життя і прийняв постриг від ігумена Варлаама. 22-річний монах не пропускав жодної церковної служби і ніс важкий послух у пекарні. Коли він тяжко захворів, йому явився святитель Миколай і, зціливши його, зміцнив в подвигу.

У пошуках самоти преподобний пішов до гирла річки Мулянки і оселився на місці, де тепер розташоване місто Перм. Тут він навернув до християнства язичників – остяків і вогулів. Потім преподобний Трифон віддалився на річку Чусову і заснував там монастир на честь Успіння Пресвятої Богородиці. У 1580 році він прийшов у місто Хлинов Вятської губернії, також заснував там Успенський монастир, і був поставлений в архімандрити. Будучи строгим подвижником, він носив на тілі волосяницю і важкі вериги. Душа старця жадала просвічення всіх заблукалих світлом Христової віри. Цій святій справі він віддавав всі свої сили.

Перед кончиною преподобний Трифон написав заповіт братії, в якому говориться: "Зібране у Христі стадо, отці і браття! Послухайте мене, грішного. Хоча я грубий і гірший всіх, але Бог і Пречиста Мати Його дозволили мені, недостойному, завідувати оселею Своєю. Молю вас, для Бога і Пречистої Матері Його, майте духовну любов між собою. Без неї ніяка чеснота не повна перед Богом. Уста Христові вирекли учням: "Та любіть один одного" (Ін. 13, 34). За словами апостола Павла, "один одного тягарі носіть "(Гал. 6, 2). Не засуджуйте перед Богом один іншого, в храмі чи або в келії, наодинці чи або в спілкуванні з братією. Келійно молитви здійснюйте зі страхом. А церковного співу аж ніяк не пропускайте; хоча б і справа була, біжи в церкву Божу на духовний спів. Перш віддавайте Богові Боже, а потім виконуйте інші справи". Преподобний Трифон відійшов до Господа у глибокій старості в 1612 році. Похований в заснованій ним Вятській обителі.
|