
Мученики Назарій, Гервасій, Протасій і Келсій
День пам'яті: 14/27 жовтня
Святі мученики Назарій, Гервасій, Протасій і Келсій постраждали в часі царювання імператора Нерона (54 - 68).

Святий Назарій (син християнки Перпетуї і юдея Африкана) народився в Римі і був хрещений єпископом Ліном. З юних років святий Назарій вирішив присвятити своє життя проповіді Христового вчення і наданню допомоги гнаним християнам. З цією метою він покинув Рим і прибув до Мілана.

Відвідуючи християн в Медіоланській темниці, Назарій познайомився там з близнюками Протасієм і Гервасієм. Брати-близнюки народилися в місті Медіолані (Мілані) в сім'ї багатих римських громадян – Віталія та Валерії. Залишившись сиротами (їх батьки були замучені за християнську віру), брати роздали майно бідним, відпустили на волю рабів і подвизались в пості і молитві. За сповідання Христа погани ув'язнили їх у темницю. Святий Назарій полюбив близнюків і, як міг, полегшував їх страждання. За це язичники побили його і вислали з Медіолану.

Святий Назарій поїхав в Галлію і там успішно проповідував християнство і навернув багатьох язичників.

У місті Кимель він хрестив сина однієї християнки на ім'я Келсій і, виховавши його, набув собі вірного учня і сподвижника в місіонерських трудах. За проповідь християнства язичники віддали їх на розтерзання диким звірам, але звірі не торкнулися святих. Потім намагалися втопити мучеників в морі, але вони ходили по водах, немов по суші. Воїни, що виконували страту, були так вражені, що самі прийняли християнство і відпустили святих мучеників.

Звільнені Назарій і Келсій пішли в Медіолан і провідали в темниці мучеників Гервасія і Протасія. Про це донесли Нерону. Той наказав обезголовити святих Назарія та Келсія. Незабаром після цього стратили і святих братів Гервасія та Протасія.

Через багато років, під час правління святого царя Феодосія (408 - 450), святитель Амвросій, єпископ Медіоланський, за одкровенням з Небес, відкрив мощі святих мучеників. Святі мощі, що прославилися багатьма зціленнями, були урочисто перенесені в Медіоланський собор.
|