
Преподобний Микола Святоша, князь Чернігівський, Печерський чудотворець, в Ближніх Печерах (1143)
Дні пам'яті : 28 вересня (Печер. (Б ))/11 жовтня, 14/27 жовтня

Микола Святоша Чернігівський
Преподобний Микола Святоша (Святослав), князь Чернігівський, Печерський чудотворець, в Ближніх печерах (+ 1143), був правнуком великого князя Ярослава Мудрого і сином князя Давида Святославовича Чернігівського (+ 1123), в деяких джерелах батько преподобного іменується святим. Святоша був Луцьким князем, мав дружину і дітей (дочка його була згодом одружена з Новгородським князем святим благовірним Всеволодом - Гаврилом (+ 1138).

17 лютого 1106 року святий князь, залишивши сімейство, прийняв постриг у Києво - Печерській обителі. Тут Микола- Святоша з великим смиренням проходив послух: три роки працював у трапезній, для якої рубав дрова і носив воду, наступні три роки був воротарем у монастирі. Біля своєї келії святий розвів сад. На свої кошти він побудував у монастирі храм Святої Тройці і лікарняну церкву в ім'я святителя Миколая, свого небесного покровителя. Преподобний Микола був першим з українських князів, які прийняли чернецтво. Він терпляче переносив докори своїх братів за рішучість вести життя безмовного послушника.

Лікар преподобного, Петро, доводив князю – подвижнику, що подвиг такого послуху зашкодить його здоров'ю. Але раптово лікар сам захворів і зцілився лише за молитвами преподобного Миколи. Тоді Петро постригся в ченці. Пройшовши різні послухи, преподобний Микола наклав на себе обітницю безмовності. Коли святий отримував гроші, то використовував їх на прикрасу храму, на купівлю книг (бо любив книжкове читання) або роздавав убогим.

Святий Микола був старанним миротворцем. В 1142 році він примирив чернігівських князів з великим князем Всеволодом. Незабаром після спочинку святого важко захворів його рідний брат князь Ізяслав. Ігумен обителі послав хворому волосяницю преподобного. Ізяслав надів її і зцілився.
|